TECHNICKÁ PODPORA +420 261 009 055
EDI-KONZULTACE +420 261 009 011

Připraveni na budoucnost s EDI – samozřejmě šetrně k životnímu prostředí!

Počítač a malá rostlina - symbol firem, které se chovají šetrně k životnímu prostředí pomocí EDI.

Klimatické změny: přečtěte si, jak je EDI šetrné k životnímu prostředí

Podle nedávné studie společnosti Billentis bylo v roce 2019 na celém světě vystaveno přibližně 550 miliard faktur a pouhých deset procent z nich bylo zcela bezpapírových. Když v roce 2020 udeřil koronavirus, nastal skutečný rozmach elektronické výměny dat (EDI) v oblasti obchodních dokumentů. Snížení spotřeby papíru, které s sebou používání EDI přináší, má samozřejmě velmi pozitivní vliv na životní prostředí. Postupující digitalizace však dává nový, naléhavý význam také udržitelnému využívání zdrojů v oblasti IT. V EDITELu společně s našimi partnery pravidelně uvádíme do praxe iniciativy, z nichž některé představíme v tomto článku.

EDI znamená tečku za zbytečným plýtváním papírem

I malé změny mohou mít obrovský dopad. Níže popsaná situace možná některým uživatelům EDI připomene staré časy, kdy si s obchodními partnery ještě vyměňovali papírové dokumenty. Manuální zpracování dokladů značně zvyšuje prostor pro chyby, a to během celého procesu od přijetí objednávky, přes vytvoření dodacího listu až po přijetí platby. V rámci tohoto procesu se také plýtvá velkým množstvím papíru. Mezinárodní studie prokázaly, že v každém obchodním případu, od nákupu až po platbu, lze přechodem na elektronickou výměnu dat ušetřit až 51 EUR. V konečném důsledku má tedy EDI dlouhodobě pozitivní dopad na životní prostředí a zároveň je přínosem pro firemní rozpočet.

Billentis-graphic-2021-Paperless share of total invoice/bill volume

Pokud jde o bezpapírové faktury, je podle odhadů společnosti Billentis Rakousko v rámci Evropy zhruba v průměru. Česká a Slovenská republika se pak pohybují pod podprůměrem. O to větší je zde tedy prostor pro zlepšení – posun k širšímu využití elektronizace (digitalizace), která má zároveň pozitivní dopad na snížení nákladů společnosti i pozitivní dopad na životní prostředí.

Každý článek řetězce musí jednat zodpovědně

V oblasti EDI obvykle spolupracuje celá řada subjektů. Kromě podniků, které si mezi sebou vyměňují data, sem patří i poskytovatelé služeb EDI a jejich technologičtí partneři. Společnost EDITEL se už před lety rozhodla spolupracovat pouze s takovými spolehlivými partnery, pro které je společenská odpovědnost stejně důležitá jako pro ni samotnou.

Naši klienti v konečném důsledku chrání životní prostředí:

  1. využíváním EDI pro efektivnější bezpapírové obchodní procesy,
  2. používáním různých IT systémů (důvěryhodné elektronické archivy, fakturační řešení, dodavatelské portály, atd.), které pomáhají vyhnout se zbytečnému a vůči životnímu prostředí škodlivému tisku faktur a dalších dokumentů, a zároveň zvyšují spolehlivost dodávek v průběhu celého obchodního procesu.

Snížení spotřeby energie o 70 procent

Klienti společnosti EDITEL si vyměňují obchodní dokumenty prostřednictvím EDI platformy eXite. Potřebné servery a celé produkční prostředí není umístěno v namátkou vybraném datovém centru, ale v T-Systems ve Vídni, sídle naší centrály. EDITEL od svých partnerů očekává nejen vynikající kvalitu služeb a nejvyšší standardy pro ochranu dat, ale také ochranu životního prostředí. Energetická úspornost je v této oblasti klíčová. V posledních několika letech společnost T-Systems postupně snižuje spotřebu energie u chladicích systémů ve svých serverovnách tím, že zavedla recirkulační chladicí systém s proměnlivou rychlostí. Snížením otáček se spotřeba energie snižuje přibližně o 70 %. Mírně vyšší teploty v serverovnách šetří ještě více energie. To je pro životní prostředí velmi příznivé – ale máme toho ještě mnohem více!

Certifikace podle normy environmentálního managementu

Náš partner T-Systems právě realizuje projekt přestavby (dokončení je plánováno na 1. čtvrtletí roku 2022), v jehož rámci dojde k výměně celého chladicího systému. Nový modulární chladicí systém bude přizpůsoben požadovanému výkonu a umožní výrazné zlepšení v oblasti energetické účinnosti, výkonu a dostupnosti. Po přestavbě plánuje T-Systems získat certifikaci dle normy EN 50600. Tato evropská norma je založena na komplexním přístupu a definuje specifikace pro plánování, výstavbu a provoz datových center. Kromě toho, že ve společnosti EDITEL očekáváme od svých obchodních partnerů vysokou kvalitu, si pravidelně najímáme také externí organizace, které provádějí audity našich vlastních procesů.

“Austrian Cloud” – značka kvality pro EDITEL

V roce 2020 získala společnost EDITEL značku kvality „Austrian Cloud“. Toto ocenění udělované Rakouskou obchodní komorou a společností EuroCloud Austria dokládá, že daný poskytovatel cloudových služeb ukládá data výhradně v Rakousku. Pro získání této značky kvality jsme museli splnit celkem 90 kontrolních bodů u parametrů z různých oblastí, od ochrany dat, bezpečnostních prvků a souladu s právními předpisy, až po technickou infrastrukturu. Prošli jsme také dalšími externími prověrkami.

Zajištění bezpečnosti a výkonu nyní i v budoucnu

V roce 2020 společnost EDITEL opět úspěšně absolvovala také audit „ISAE 3402 typ II“. Během tohoto auditu provedla nezávislá auditorská a poradenská společnost EY hloubkovou analýzu kvality našich služeb týkajících se zákazníků, která sahá od bezpečnosti IT a kvality vývoje softwaru až po mezinárodní podporu a implementaci požadavků GDPR. Tyto pravidelné audity jsou nástrojem, který potvrzuje vysokou úroveň zabezpečení a výkonnosti našeho každodenního provozu. Kromě toho, že chceme v dlouhodobém horizontu chránit životní prostředí, chceme si také udržet svou průkopnickou roli v oblasti EDI a zákaznických služeb ve prospěch našich klientů.

Životní prostředí je pro nás nesmírně důležité a totéž platí o spokojenosti našich klientů. Proto neváhejte, pokud se chcete zeptat na cokoli, co vás zajímá. Pokud nás chcete kontaktovat, použijte kontaktní formulář vpravo.

Portrait Alexander Schaefer EDITEL AustriaAutor

Alexander Schaefer
CIO, EDITEL Austria

 

Icon \'i\'

O společnosti EDITEL

EDITEL

EDITEL je mezinárodním předním poskytovatelem služeb v oblasti elektronické výměny dokumentů EDI (z anglického originálu Electronic Data Interchange), který se specializuje na optimalizaci procesů dodavatelského řetězce. Společnost poskytuje služby klientům v mnoha různých odvětvích.

Portrait photo copyright Editel/Petra Spiola
Symbolic image copyright iStockphoto, photo credit weerapatkiatdumrong
Illustration copyright Billentis

Aktivujte si prosím soubory cookie v nastavení prohlížeče pro plný rozsah této webové stránky.
"V současné době používáte starší verzi prohlížeče, která způsobuje potencionální chyby zabezpečení a znižuje uživatelský komfort.
learn how to easily update your browser.