Sie müssen Cookies in ihrem Browser aktivieren um diese Website/Applikation in vollem Umfang benutzen zu können.
Sie verwenden einen veralteten Browser mit möglichen Sicherheitsschwachstellen und können nicht alle Funktionen dieser Webseite nutzen.
Hier erfahren Sie, wie einfach Sie Ihren Browser aktualisieren können
+420 / 261 009
TECHNICKÁ PODPORA -055
EDI KONZULTACE -011

Maloobchod/velkoobchod

 

Popis odvětví

Průmysl spotřebního zboží, také známý jako FMCG (rychloobrátkové spotřební zboží, z angl. fast-moving consumer goods), je jedním z nejrozvinutějších odvětví v České republice. Zahrnuje produkty, které spotřebitelé vyhledávají každý den: potraviny, hygienické potřeby, čisticí prostředky, včetně pracích prášků.

Každodenní dostupnost tohoto rychloobrátkového zboží zajišťuje komplexní dodavatelský řetězec neboli řetězec FMCG. Propojuje všechny zúčastněné strany, zahrnující prodejce, výrobce, dodavatele, logistické poskytovatele a další velké i malé společnosti.

Výzvy v odvětví

Díky všem účastníkům FMCG řetězce je přepravován velký objem zboží ve velmi krátkém časovém období. To se projevuje krátkými objednávacími i dodacími intervaly, což představuje významnou logistickou výzvu. Aby bylo možné co nejefektivněji zvládnout opakující se objednávky, musí perfektně fungovat řízení skladů a skladových zásob, které tvoří široká škála typů produktů a jejich velikostí a které vyžadují speciální podmínky pro balení, dodání i skladování (čerstvé potraviny, mražené potraviny, konzervy atd.). Zboží musí být navíc možné sledovat po celou dobu logistického procesu. Proto všechny zúčastněné strany spoléhají na vlastní ERP systém.

Výhody EDI

Odvětví FMCG spoléhá na EDI již více než 25 let, díky němu zvládá výše uvedené výzvy, s jediným hlavním cílem: dodávat zboží jakéhokoliv druhu rychle a spolehlivě. Podle mezinárodních studií ušetří automatizované procesy zásobování řízené pomocí EDI až 51 EUR*. Hlavní potenciál pro úspory představují:

  • Automatický objednávkový systém
  • Snadnější příjem zboží
  • Sledovatelnost zboží
  • Efektivní kontrola faktur
  • Vylepšený přehled zásob
  • Přesné plánování poptávky a výroby
  • Efektivnější firemní procesy
  • A mnoho dalších...

*Čerpáno ze studie, která je dostupná ke stažení na www.gs1.eu.