TECHNICKÁ PODPORA +420 261 009 055
EDI-KONZULTACE +420 261 009 011

Jak v zemi Cessator začali vyrábět jízdní kola a co to způsobilo

jízdní kola v zemi Cessator

V jedné daleké zemi zvané Cessator se tamní vláda rozhodla, že se již nechce dívat na to, jak se místní obyvatelé obalují tukem a přestávají sportovat. Jednoho chytrého ministra jménem Athleticus napadlo, že by mohl ve školách přijít s projektem „Jízdní kolo každému školákovi.“ Na kopci nedaleko ministerstva žila vědma Venefica. Za tou se ministr Athleticus vydal…

„Venefico, potřeboval bych vědět, kolik kol bude zapotřebí pro všechny školáky v zemi“ vychrlil Athleticus na Veneficu. „To nikdo přesně neví. Ale možná by stačilo zjistit, kolik tabletů jste minulý rok rozdali školákům,“ řekla Venefica. A ministr si nechal zjistit, kolik jich vláda nakoupila. A „vypadlo“ z toho číslo 102 000. To se vědělo přesně právě proto, protože minulý rok přišla vláda s programem „Tablet každému školákovi.“ A takové množství tabletů bylo rozdáno dětem. Znamenalo to, že každý školák dostal svůj tablet. Vyrobil je jeden známý a velký výrobce elektroniky a dodal je všechny naraz.

Mělo to výhodu v tom, že děti přestaly do školy nosit objemné školní batohy s učebnicemi a místo toho měly vše v tabletu. Vedlejší efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Děti trávily ve škole přibližně 5 hodin denně na tabletu a neodložily jej, ani když přišly domů. Přestaly hrát fotbal, lézt po stromech a chodit na procházky. Místo toho se různé firmy snažily vyvíjet další počítačové hry, třeba hraní fotbalu nebo střílení ufonů. A jiné firmy, které nabízely seriály a filmy online, měly také žně. A když se konaly tradiční závody dětí se sousedním státem, děti z Cessatoru nezískaly ani jednu medaili. A to se stalo poprvé po dvaceti letech, co se závody konaly. Při pohledu do výsledkové listiny se ministr Athleticus zhrozil a začal usilovně přemýšlet, jak ten nepříznivý stav zvrátit. Byl totiž velmi soutěživý a nemohl pochopit, proč se děti sportu nevěnují v dostatečné míře. Spolu s jiným ministrem, který se jmenoval Salus, vymysleli plán, který počítal s tím, že alespoň 2 hodiny týdně stráví děti ve škole v sedle kola. A tak vzniknul projekt „Jízdní kolo každému školákovi.“

Když tento projekt vláda schválila a nařídila školám, aby si udělaly školní kolárny, zjistilo se, že v zemi není dostatek výrobců kol a školy nemají kde nová kola pořídit. A neumělo to ani ministerstvo školství v čele s ministrem Astutem. Ministr Astutus tedy zařídil, že každému novému výrobci kol bude vyplacena speciální odměna za každé vyrobené kolo. Přišel s tím, že nechal vytvořit řádnou technickou dokumentaci, ve které popsal, jak má kolo vypadat a jako komponenty má obsahovat. Vyrobit nové kolo ale není vůbec žádná legrace. Kol bylo zapotřebí velké množství a výroba jednoho nějakou chvíli trvá. Aby měla vláda dokonalý přehled o tom, kolik kol bude k dispozici, otevřela speciální sklad a zaměstnala v ní mladíka jménem Vigilans. A tady se začíná odvíjet nový příběh – o vytíženosti, stresu a chybovosti. S tím, jak vláda začala odměňovat každého, kdo podle jejího plánu vyrobil jízdní kolo a přinesl ho do skladu, tak se pracovní vytíženost Vigilanse zvyšovala. Musel každé přinesené kolo zaevidovat, zkontrolovat jeho kvalitu, vystavit příslušné doklady a kolo fyzicky uskladnit. Trvalo mu to dlouho, občas udělal chybu. Byl to velký tlak a Vigilans se z toho skoro zhroutil. Seděl sklesle v křesle a nedokázal se pohnout. Ještě že se ve skladu pohybovala dívka s magickými schopnostmi, na kterou všichni volali Editel. Všimla si, že Vigilansovi není zrovna nejlépe a dala se s ním do řeči. Zjistila, že největší část dne zabírá Vigilansovi administrativa, která je spojená s tím, aby každého výrobce kol zaregistroval do systému.

Editel a její řešení

Už před nějakou dobou si vláda od dědečka dívky Editel pořídila speciální systém, který dokázal vést archiv různých dokladů k různým dodávkám. Musela se jen zjistit základní data o dodavateli a správně mu provést konfiguraci. A častokrát se na něco zapomnělo, a bylo nutno ještě telefonovat a zjišťovat zpět. A na tohle neměl Vigilans tu správnou trpělivost. V systému bylo dodavatelů jen pár, ale žádní výrobci kol. Jak už jsem říkal – Editel měla magické vlastnosti a tak zvládala komunikaci s dodavateli velmi bravurně. Dokázala se rychle a jednoduše zeptat na potřebné údaje, být u toho milá a ještě byla tak inteligentní, že dokázala vše potřebné připravit tak, aby mohli dodavatelé ihned dodávat kola do skladu, kde si je mohl Vigilans převzít. Vigilans tak vůbec nemusel věnovat svůj čas komunikaci s výrobci kol a mohl se plně soustředit na to, kam bude kola ve skladu ukládat a na kterou školu má poslat příslušné množství kol.

Při každé návštěvě zákazníka ve skladu slyšel Vigilans o tom, jak se zákaznící báječně dohodli se slečnou Editel a jak si mysleli, že dodávat kola do skladu bude papírově náročné. Nejenom, že se žádné papíry vůbec nevytvářely, ale zároveň veškerá dokumentace ke každému vyrobenému kolu byla ihned k dispozici. A navíc dodavatelé vůbec netápali v tom, jak dodávat potřebná data o vyrobených kolech – součástí bylo i zaškolení. To ocenil zvláště Vigilans, když jej ministr Astutus žádal o podrobnou zprávu o tom, kolik výrobců kol je v zemi, kolik kol už dodali a zároveň si z toho uměl vypočíst, jakou odměnu bude zapotřebí výrobcům vyplatit. Naučila ho to Editel.
A i pan ministr se necítil tak špatně, když jej Editel školila, jak si potřebné informace z elektronického systému zjistit. Když bylo časem nutné zjistit, kolik kol dostala konkrétní škola, byl Astutus schopný tohle číslo zjistit sám bez cizí pomoci. Vigilans se do Editel zamiloval. Požádal ji o ruku a ona mu řekla ano. Konala se velká svatba, kam přišli všichni ministři i mnozí dodavatelé. A všichni jim přáli do dalšího života jen to nejlepší.

A co vy? Nenasadil vám příběh brouka do hlavy? Myslíte si, že i v reálném světě musíte mít nadpřirozené schopnosti, abyste byli schopni si pořídit aplikace od Editelu? Bojíte se toho, jak zvládnete připravit své dodavatele na to, abyste s nimi mohli komunikovat elektronicky? Máte hodně dodavatelů? Kontaktujte EDITEL, rádi s vámi vše probereme a navrhneme bezproblémové řešení správy vašich partnerů v našich aplikacích.

Váš EDITEL Tým

Icon \'i\'

O společnosti EDITEL

EDI Blog

EDITEL je mezinárodním předním poskytovatelem služeb v oblasti elektronické výměny dokumentů EDI (z anglického originálu Electronic Data Interchange), který se specializuje na optimalizaci procesů dodavatelského řetězce. Společnost poskytuje služby klientům v mnoha různých odvětvích.

Symbolic image copyright Freepik

Aktivujte si prosím soubory cookie v nastavení prohlížeče pro plný rozsah této webové stránky.
"V současné době používáte starší verzi prohlížeče, která způsobuje potencionální chyby zabezpečení a znižuje uživatelský komfort.
learn how to easily update your browser.