TECHNICKÁ PODPORA +420 261 009 055
EDI-KONZULTACE +420 261 009 011

OMV zrychluje svůj dodavatelsko-odběratelský řeťezec díki EDI

OMV-petrol-station_l

Pro každého z nás, řidičů, je návštěva čerpací stanice obvykle spojena nejen s nezbytným doplněním pohonných hmot do našeho vozidla, ale též s využitím řady dalších služeb, které nám pomáhají zlepšit celkové pohodlí na cestách.

Společnost OMV je prostřednictvím svých 140 stanic v Čechách a dalších bezmála 100 stanic na Slovensku zkušeným provozovatelem multifunkčních středisek služeb pro řidiče. Občerstvení v podobě denně čerstvých lahůdek, studených i teplých pokrmů, širokého výběru nápojů i prémiové kávy je na OMV stanicích naprostým standardem. Aby však bylo vůbec možné zaručit takto vysokou kvalitu zboží denně a na tolika místech, je nezbytné při spolupráci s ověřenými dodavateli zavést také efektivní, bezchybné a rychlé procesy v podobě výměny digitalizovaných obchodních dokladů – tedy EDI.

„Pro rozvoj EDI na Slovensku a jeho nové spuštění v Čechách jsme se potřebovali spolehnout na zkušeného partnera. EDITEL se v této roli skvěle osvědčil, takže se těšíme na užší spolupráci při dalším rozvoji, jelikož EDI má pro nás stále velký potenciál.“ Nándor Majzik, Senior Expert IT Coordination & Demand Manager OMV CZ/SK/HU

EDI komunikace – Společná řeč čerpaček a dodavatelů

Spolehlivá výměna standardizovaných EDI dokladů se pro OMV stala nepostradatelným pomocníkem. Pro OMV na Slovensku vlastně EDI není ničím novým. Již řadu let si vyměňují s několika svými dodavateli z řad výrobců i distributorů kvalitních lahůdek, zejména baget, sendvičů a nápojů měsíčně řádově tisíce zpráv ORDERS (EDI objednávek) i INVOIC (EDI faktur) prostřednictvím služeb společnosti EDITEL. V posledním roce pak EDI provoz na Slovensku dále nabírá na obrátkách a důležitosti díky rozvoji spolupráce s obchodním partnerem BILLA, který je jedním z klíčových dodavatelů zboží pro síť čerpacích stanic. EDITEL zde pak díky Business integrační platformě eXite sehrává pro obě strany roli klíčového partnera nejen pro vlastní technické zabezpečení EDI přenosů, ale rovněž roli mediátora při implementaci a testování EDIFACT struktur pro objednávky i faktury. Kombinace základních zpráv ORDERS a INVOIC je možné provozovat také z toho důvodu, že na Slovensku je zboží na jednotlivých čerpacích stanicích ve vlastnictví přímo OMV. OMV je tak vůči dodavatelům přímým fakturačním partnerem.

EDITEL v roli zkušeného partnera

Sesterská společnost OMV v České republice se vrhla do implementace EDI zkraje roku 2023. Impulzem je opět automatizace základních obchodních procesů s významnými dodavateli v Čechách. Hlavním rozdílem vůči Slovensku je však obchodní model, kdy OMV v České republice využívá jednotně model samostatných provozovatelů čerpacích stanic, kteří se starají o maloobchodní prodej zboží a občerstvení ve vlastní režii. Každý provozovatel je tedy samostatným fakturačním subjektem. OMV se proto při implementaci EDI kromě standardní ORDERS věnuje zejména příjmu zprávy DESADV (elektronický dodací list), která výrazně urychlí příjem zboží na dané čerpací stanici a může být zpracovávána v rámci jednotného pokladního systému čerpacích stanic. Kombinace těchto zpráv proto přináší nejvyšší efektivitu. Pilotním EDI partnerem se pro OMV ČR stala společnost JIP východočeská, a.s., kde jsou díky rychlé a vstřícné spolupráci ORDERS v provozu pro vybrané OMV stanice a testování zprávy DESADV je dokončeno. Po slovenském vzoru je v Čechách EDI implementováno také se společností BILLA, kde byly již proběhly první testy ORDERS.

Rozvoj segmentu potravin a prémiových snacků

OMV v roce 2016 poprvé v Evropě nabídla svou nyní vyhlášenou kávu Fairtrade a silně se zaměřila na svou řadu občerstvení na cesty. Díky tomu byl sortiment rozšířen o čerstvě připravené sendviče podle receptury uznávaného italského šéfkuchaře a restauratéra Emanuela Ridiho. Význam kvality občerstvení a kávy vzrostl také s rozvojem a modernizací odpočívadel v interiérech čerpacích stanic, což potvrzuje i současná činnost společnosti.

O společnosti

OMV-logoSpolečnost OMV (dříve Österreichische Mineralölverwaltung, ÖMV) je rakouský koncern založený roku 1956 se sídlem ve Vídni, zaměřený především na zpracování ropy a výrobu paliv. Ve střední Evropě provozuje síť více než 2 500 stejnojmenných čerpacích stanic. Firma je jednou z největších společností v Evropě. Působí ve 13 zemích a zaměstnává více než 34 000 zaměstnanců. V říjnu 1991 otevřeli svou první stanici na dálnici D1 v Pávově, tehdy ještě pod značkou ÖMV. V současné době provozuje 140 stanic a nadále vychází vstříc svým zákazníkům, pro které jsou čerpací stanice stále častěji také místem pohodlného odpočinku a kvalitního občerstvení na cestách. Již v roce 1994 otevřeli na tehdejší čerpací stanici ÖMV svou první prodejnu VIVA. O rok později, v červnu 1995, oznamují změnu názvu společnosti na současný OMV. Společnost OMV byla jedním z prvních prodejců pohonných hmot, kteří se výrazně zaměřili na podporu segmentu e-mobility. V roce 2019 byla na čerpací stanici OMV uvedena do provozu vůbec první rychlodobíjecí stanice IONITY v České republice a v současné době se díky spolupráci s PRE budují desítky rychlodobíjecích stanic PrePoint.

Symbolic image copyright OMV
Logo copyright OMV

Aktivujte si prosím soubory cookie v nastavení prohlížeče pro plný rozsah této webové stránky.
"V současné době používáte starší verzi prohlížeče, která způsobuje potencionální chyby zabezpečení a znižuje uživatelský komfort.
learn how to easily update your browser.