Používáním této stránky souhlasím s používáním souborů cookies. Pro více informací klikněte zde

Od EDI k EDITELu

 

80. léta: Začátky

Rakouské obchodní společnosti a jejich dodavatelé již vědí o mnoha výhodách elektronické výměny dat (EDI). Optimalizace a harmonizace dodavatelského řetězce prostřednictvím standardizovaných EDI zpráv zvyšuje jejich efektivitu, kvalitu a šetří jejich náklady.

Standardy jsou nezbytným základem pro výměnu strukturovaných dat mezi obchodními partnery. Díky globálnímu identifikačnímu systému EAN Austria (dnes GS1 Austria) jsou dodavatelé (GLN), produkty (GTIN) a přepravní jednotky (SSCC) označeny standardizovanými globálně univerzálními číselnými kódy.

ECODEX

1987: Založení ECODEX

Spolu s renomovanými rakouskými společnostmi vyvíjí EAN Austria bezpečnou eBusiness platformu ECODEX (Electronic Commercial Data Exchange) pro standardizovanou elektronickou výměnu obchodních dat. Platforma je neustále rozvíjena a přizpůsobována požadavkům trhu. Za krátkou dobu se ECODEX stává největší a nejvýznamnější EDI platformou pro oblast rychloobrátkového zboží v Rakousku.

Komunikace je založena na standardu zpráv EANCOM®, vyvinutém společností EAN (GS1) jako subset standardu UN/EDIFACT (United Nations / Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport). V současnosti EANCOM® umožňuje zasílat více než 40 nejdůležitějších obchodních dokumentů, jako jsou faktury, objednávky, dodací listy, bankovní výpisy, instrukce k přepravě apod.

1990 - 2004: Napříč odvětvími a zeměmi

S více než 60 miliony transakcí je ECODEX největší EDI službou v Rakousku. Technologie se brzy používá nejen v oblasti rychloobrátkového zboží, ale také v DIY (Do It Yourself), nábytku, farmaceutickém průmyslu, dopravě/logistice, ve finančním sektoru a státní správě. ECODEX již nepropojuje pouze rakouské zákazníky, ale díky spolupráci se zahraničními poskytovateli IT si společnosti vyměňují obchodní data i se svými zahraničními partnery.

V roce 1994 vzniká na českém trhu společnost EDITEL CZ, která se specializuje na elektronickou komunikaci v sektoru bankovnictví a rychloobrátkového zboží a patří mezi průkopníky elektronické výměny dat v České republice.

Change data securely = eXite®

2004: Z ECODEXu se stává eXite ®

Po více než 16 letech se z ECODEXu stává eXite® Business Integration Network. EAN Austria uvádí v roce 2004 na trh nově vyvinutou platformu eXite®, která nabízí vyšší bezpečnost, spolehlivost, flexibilitu a moderní technologii. EAN Austria otevírá s platformou eXite® bránu do budoucnosti EDI.

2008: Založení EDITEL Austria

GS1 Austria (přejmenování z EAN na GS1 proběhlo v roce 2005) vyčleňuje divizi eBusiness/eCom a zakládá zcela samostatnou dceřinou společnost EDITEL Austria, která je odpovědná za kompletní provoz platformy eXite®. EDITEL Austria přebírá zároveň do svého vlastnictví i společnost EDITEL CZ, kterou skupina GS1 koupila v roce 2007. Ve stejném roce došlo i ke vzniku pobočky EDITELu na Slovensku.

2008 - 2014: Vedoucí poskytovatel EDI ve střední a východní Evropě

EDITEL neustále rozšiřuje své EDI služby, a to nejen v České republice a Bratislavě, ale následuje založení nové dceřiné společnosti v Budapešti a od roku 2011 také v Istanbulu. Prostřednictvím sítě poboček a partnerů eXite® působí již v 18 zemích střední a východní Evropy.

Rodina produktů EDITELu poskytuje řešení pro organizace všech velikostí, od malých a středních společností až po velké podniky. Cílem skupiny EDITEL je dále rozvíjet potenciál využití EDI a poskytovat moderní výměnu dat mezi obchodními partnery.