Sie müssen Cookies in ihrem Browser aktivieren um diese Website/Applikation in vollem Umfang benutzen zu können.
Sie verwenden einen veralteten Browser mit möglichen Sicherheitsschwachstellen und können nicht alle Funktionen dieser Webseite nutzen.
Hier erfahren Sie, wie einfach Sie Ihren Browser aktualisieren können
+420 / 261 009
TECHNICKÁ PODPORA -055
EDI KONZULTACE -011

Od EDI k EDITELu

 

80. léta: Začátky

Rakouské obchodní společnosti a jejich dodavatelé již vědí o mnoha výhodách elektronické výměny dat (EDI). Optimalizace a harmonizace dodavatelského řetězce prostřednictvím standardizovaných EDI zpráv zvyšuje jejich efektivitu, kvalitu a šetří jejich náklady.

Standardy jsou nezbytným základem pro výměnu strukturovaných dat mezi obchodními partnery. Díky globálnímu identifikačnímu systému EAN Austria (dnes GS1 Austria) jsou dodavatelé (GLN), produkty (GTIN) a přepravní jednotky (SSCC) označeny standardizovanými globálně univerzálními číselnými kódy.

ECODEX

1987: Založení ECODEX

Spolu s renomovanými rakouskými společnostmi vyvíjí EAN Austria bezpečnou eBusiness platformu ECODEX (Electronic Commercial Data Exchange) pro standardizovanou elektronickou výměnu obchodních dat. Platforma je neustále rozvíjena a přizpůsobována požadavkům trhu. Za krátkou dobu se ECODEX stává největší a nejvýznamnější EDI platformou pro oblast rychloobrátkového zboží v Rakousku.

Komunikace je založena na standardu zpráv EANCOM®, vyvinutém společností EAN (GS1) jako subset standardu UN/EDIFACT (United Nations / Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport). V současnosti EANCOM® umožňuje zasílat více než 40 nejdůležitějších obchodních dokumentů, jako jsou faktury, objednávky, dodací listy, bankovní výpisy, instrukce k přepravě apod.

1990 - 2004: Napříč odvětvími a zeměmi

S více než 60 miliony transakcí je ECODEX největší EDI službou v Rakousku. Technologie se brzy používá nejen v oblasti rychloobrátkového zboží, ale také v DIY (Do It Yourself), nábytku, farmaceutickém průmyslu, dopravě/logistice, ve finančním sektoru a státní správě. ECODEX již nepropojuje pouze rakouské zákazníky, ale díky spolupráci se zahraničními poskytovateli IT si společnosti vyměňují obchodní data i se svými zahraničními partnery.

V roce 1994 vzniká na českém trhu společnost EDITEL CZ, která se specializuje na elektronickou komunikaci v sektoru bankovnictví a rychloobrátkového zboží a patří mezi průkopníky elektronické výměny dat v České republice.

Change data securely = eXite®

2004: Z ECODEXu se stává eXite ®

Po více než 16 letech se z ECODEXu stává eXite® Business Integration Network. EAN Austria uvádí v roce 2004 na trh nově vyvinutou platformu eXite®, která nabízí vyšší bezpečnost, spolehlivost, flexibilitu a moderní technologii. EAN Austria otevírá s platformou eXite® bránu do budoucnosti EDI.

2008: Založení EDITEL Austria

GS1 Austria (přejmenování z EAN na GS1 proběhlo v roce 2005) vyčleňuje divizi eBusiness/eCom a zakládá zcela samostatnou dceřinou společnost EDITEL Austria, která je odpovědná za kompletní provoz platformy eXite®. EDITEL Austria přebírá zároveň do svého vlastnictví i společnost EDITEL CZ, kterou skupina GS1 koupila v roce 2007. Ve stejném roce došlo i ke vzniku pobočky EDITELu na Slovensku.

2008 - 2014: Vedoucí poskytovatel EDI ve střední a východní Evropě

EDITEL neustále rozšiřuje své EDI služby, a to nejen v České republice a Bratislavě, ale následuje založení nové dceřiné společnosti v Budapešti a od roku 2011 také v Istanbulu. Prostřednictvím sítě poboček a partnerů eXite® působí již v 18 zemích střední a východní Evropy.

Rodina produktů EDITELu poskytuje řešení pro organizace všech velikostí, od malých a středních společností až po velké podniky. Cílem skupiny EDITEL je dále rozvíjet potenciál využití EDI a poskytovat moderní výměnu dat mezi obchodními partnery.